<

Gitar’a Yeni Başlayanlar İçin Bir Yazı

07.04.2014 59946 16

Uzun yıllardır müzisyenlik yapan biri olarak söyleyebilirim ki, müzik sohbetlerinde denk geldiğim gitar çalmayı öğrenmek isteyen arkadaşlar, genelde hep aynı soruları sorarlardı. Ben de bilgi ve deneyimimin el verdiği ölçüde onlara yardımcı olmaya çalışır ve gitara başlarken nelere dikkat edilmesi konusunda yol göstermeye çalışırdım

Birçok arkadaşımızın bu yazıyı okurken yukarıda da bahsettiğim “sıklıkla sorulan sorular” eminim ki onlara da çok tanıdık gelecektir. Sorular genellikle aynı olduğundan ben de bununla ilgili derli toplu bir kaynak olması bakımından yine bilgim ve deneyimlerim ölçüsünde bu yazıyı yazarak gitara başlamak isteyen genç arkadaşlarımıza bir yol göstermeyi amaçladım. Sürç-i lisan edersek affola.

 

      Bu soruları sorulma sıklığına göre aşağıda listeledim. Ve her birine açıklık getirmeye çalışacağım.

 

1- Şimdi başlarsam ne kadar zamanda öğrenirim?

2- Akor basarak şarkıyı söyleme kıvamına ne kadar sürede geçerim?

3- Gitar öğrenmek için hangisiyle başlamak en uygunudur? Klasik mi, Akustik mi, Elektro mu?

4- Şimdi başlasam ne kadar süre sonra solo atabilirim?

5- Elektrogitar çalabilmem için önce klasik ve akustik gitarı halletmem gerekiyormuş, bu doğru mudur?

6- En kısa sürede nasıl gitar çalabilirim?

7- “Yahu gitar gitardır, ha akustik ha klasik, al birini işte fark etmez” diyenler var. Doğru mudur?

8- Bu etütler çok zor, daha kolayı yok mu?  

9- 2-3 hafta çalıştım, hiç ilerleme olmadı bende bıraktım çalışmayı. Gitar bir kenarda ben bir kenarda bakıştık durduk. Yetenek yokmuş bende.

10- Ben sadece solo atmak istiyorum, ama böyle çooook hızlı sololar atmak istiyorum. Akor bilgisi, armoni bilgisi veya gam bilgisine gerek yok. Sadece solo atayım ben hızlı hızlı, ne yapmam gerekir?

11- Gitar alırken nelere dikkat etmek gerekir?

12- Gitara başlarken ucuz bir gitar mı yoksa pahalı bir gitar mı almalıyım?

 

1- Şimdi başlarsam ne kadar zamanda öğrenirim?

 

                Bu soru en sık sorulan soruların başında gelir. Bu soruda öncelikle kişinin kafasında belirlemesi gereken “gitarı öğrenmek” dendiğinde ne anladığıdır. Gitarı öğrenmek sabit bir şey değildir. Yani bir noktada bulunmaz. Kişinin müzik algısına, müzik farkındalığına ve ne icra etmek istediğini bilmesine göre değişir. Sonuç olarak ortaya çıkan her algıya da işte bu gitarı öğrenmektir de diyemeyiz.

 

                Gitar çalabilmeyi en azından bir müzik icra edebilmek olarak tanımlarsak bunu öğrenmenin süresi kişinin çalışma performansına göre değişecektir. Gitar çalabilmek için kişinin öncelikle çalışması gereken birçok etüt bulunmaktadır. Bu etütleri sağ ve sol elin koordinasyonu, parmakların birbirinden bağımsız hareket edebilme yeteneği, parmak koordinasyonu ve kondisyonu gibi temel başlıklarda toplayabiliriz. Tabiiki bu özelliklerin kazanılabilmesi için de çalışmak gerekecektir. Gitarı elime alayım iki tıngırdatayım, 10 dakika sonra kalkıp gideyim demekle gitar öğrenilmez. Disiplinli ve programlı çalışmak gerekir. Eğer kişi bu disiplin ve programı aksatmadan azim ve kararlılıkla çalışmalarını sürdürürse çalışma süresi ve azmiyle ters orantılı olarak yukarıda tanımladığımız gitarı öğrenme süresi kısalacaktır. Buna kesin bir süre vermek (örneğin 6 ay sonra kesin öğrenirsin gibi) çok saçma bir yaklaşım olacaktır. Sizlere bu şekilde cevap verenlerden hızlı bir şekilde uzaklaşın. Benim tavsiyem budur. Gitarı öğrenmek tanımak ve icra etmek isteyen kişi çalışmak zorundadır ve bunun bir süresi yoktur arkadaşlar.

 

2- Akor basarak şarkı söyleme kıvamına ne kadar sürede geçerim?

 

                Her şeyden önce sabır gerekir insana. Zaten ne kadar sürede şu kıvama gelirim gibi sorular asıl amacın gitar olmadığını açıkça göstermektedir. Peki gerçekten evde stres atmak ve bir meşgale, bir renk olsun diye akor basıp şarkı söylemek isteyenler olamaz mı? Tabiiki olabilir, o arkadaşları bundan ayrı tutuyorum.

 

                Standart şekilde akor basmak ve basit ritimler atmak çok zor bir iş değildir. Hatta ve hatta gitarda yapılacak en basit iştir diyebiliriz. Ama bunu söylerken ileri derecede gelişmiş ritim yapılarını ve varyasyonlu akorları katmadan söylüyorum dikkat ediniz. Dediğim gibi basit anlamda (Hani kumsalda ateş etrafında toplanıp eğlenmek) akor basıp ritim atmak kolay iştir. Bunu başarabilmek için 1 veya 2 ritim çalışması yapıp, 4 veya 5 akor ezberlemek yeterlidir. Unutmadan şunu da belirteyim bu gitar çalmak değildir. Bunu da unutmayalım.

 

3- Gitar öğrenmek için hangisiyle başlamak en uygunudur? Klasik mi, Akustik mi, Elektro mu?

 

                Maalesef insanlara söylenen ve bir gelenek haline gelen klasik gitarla başlayıp sırasıyla akustik ve elektro sıralaması yapanlar büyük bir gaflet ve dalalet içerisindelerdir J Öncelikle hangi tarz gitar çalmak istediğinizi belirlemeniz gerekir. Eğer klasik gitarda gelişmek istiyorsanız klasik gitar alacak ve çalışacaksınız. Akustik gitarda ilerlemek istiyorsanız aynı şekilde akustik gitar alacaksınız. Elektrogitar’da ilerlemek istiyorsanız elektrogitar alacaksınız. Hiç karmaşıklığa gerek yok, Hangi tarz gitar çalmak istiyorsanız o gitarla başlamak en doğrusu olacaktır sizin için. Sıkılırsanız ileride geçiş yapabilirsiniz.  

 

4- Şimdi başlasam ne kadar süre sonra solo atabilirim?

 

                1 ve 2. Soruların bir benzeridir bu soru. Bunlara benzer olarak kişinin öncelikle solo atmak kavramını kafasında belirlemiş olması gerekir. Çünkü bu konuda da bir standart yoktur. Solo atacaksın ama nasıl bir solo atacaksın? Steve Vai gibi mi, Petrucci gibi mi, Jazz solosu mu yoksa karlar düşer şarkısını çalacak kadar mı?

 

                Ciddi anlamda solo atmak hiçte kolay bir şey değildir. Yukarıda da belirttiğim gibi disiplin, kararlılık, sabır ve bol bol çalışma ve bol bol müzik dinlemeyi gerektirir. Uzun bir süreçtir. Ve neyi nasıl çalışacağını iyi bilmek gerekir. Matematiksel ve sürekli birbirini tekrar eden sololardan mümkün olabildiğince kaçınmak gerekir. Tabiiki etüt yaparken matematiksel ve birbirini tekrar eden etüt çalışmaları yapmak kaçınılmazdır. Fakat bu döngüleri solonuz içerisinde kullanmamaya özen göstermelisiniz.  Disiplinli ve teknik çalışma, programlı çalışma yapısını ne kadar oturtursanız solo atma kabiliyetiniz o kadar artacak ve öğrenme süreniz kısalacaktır. Dediğim gibi ciddi iştir, emek ister.

 

5- Elektrogitar çalabilmem için önce klasik ve akustik gitarı halletmem gerekiyormuş, bu doğru mudur?

 

                İllaki böyle olması gerekmiyor. 3. Maddede de anlattığım gibi hangi tarzda icra yapacaksanız o tarzda gitarla başlamak en doğrusu olacaktır. Yani elektrogitar’a başlayacaksanız gidip bir elektrogitar almanız gerekir  ;)

 

6- En kısa sürede nasıl gitar çalabilirim?

 

                Bol bol çalışarak, emek göstererek, saygı duyarak, sabır göstererek, dinleyerek müzik algınızı genişleterek gitar çalabilme sürenizi azaltabilirsiniz. Başka türlü olmaz olamaz. Çalıştığınız kadar çalarsınız unutmayın!

 

7- “Yahu gitar gitardır, ha akustik ha klasik, al birini işte fark etmez” diyenler var. Doğru mudur?

 

                Külliyen yalandır. Bir kere bu gitarlar aynı olsaydı teknik donanımları ve isimleri farklı olmazdı değil mi? Daha detaylı anlatmak gerekirse bütün bu gitarlar kendi alanlarında apayrı birer dünyadırlar. Her birinin kendine özgü teknikleri ve çalma tarzları vardır. Ve asla ve asla aynı kefeye konamazlar. Bu tarz söylemlerle küçümsenemezler. Klasik gitar’ın kendine özgü teknikleri ardır, elektro gitarın kendine özgü teknikleri vardır. Aynı şekilde akustik gitarında öyle. Aynı olan tek şey; tel sayıları, akord düzenleri ve akor basılışlarıdır. Teknikler ve çalım tarzlarından tutunda tutuş şekillerine kadar birbirinden derin farklılıklar göstermektedirler. Bu yüzden çalmak istediğiniz gitarı alın diyorum.

 

8- Bu etütler çok zor, daha kolayı yok mu?  

 

                Yok güzel kardeşim olan bu ve bunu yapacaksın. Yapmayacaksan, üşeneceksen hiç ama hiç bu işlere girmeyeceksin. Zaten illaki gitar çalmak zorunda da değilsin. Çalmayı verirsin olur biter ;)

 

9- 2-3 hafta çalıştım, hiç ilerleme olmadı bende bıraktım çalışmayı. Gitar bir kenarda ben bir kenarda bakıştık durduk. Yetenek yokmuş bende.

 

                Sık düşülen hatalardan biri de budur. Gitarda çalışmalarınızın meyvesini toplamak öyle hemen olmaz. Bu bir süreçtir ve zamanla olgunlaşır. Tabii yetenek bu süreci kısaltır ve daha yaratıcı kılar insanı. Bir yandan da bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre yeteneksiz insanlar bile çok performanslı ve ciddi çalışmalar sonucunda kendi enstrumalarının virtüözü olabiliyorlar.

 

                Yine aynı noktaya çıktık; çalış çalış çalış, yılmak yok. Kısa sürede bir netice beklemek yanlış olur arkadaşlar.

 

10- Ben sadece solo atmak istiyorum, ama böyle çok hızlı sololar atmak istiyorum. Akor bilgisi, armoni bilgisi veya gam bilgisine gerek yok. Sadece solo atayım ben hızlı hızlı, ne yapmam gerekir?

 

                Bence en iyisi bu soruyu soran kişinin kendine şöyle güzel demli bir çay koyması onun daha yararına olacaktır. Bilmem anlatabildim mi?

 

11- Gitar alırken nelere dikkat etmek gerekir?

 

                Bu soru gayet akli ve mantıklı bir sorudur ve sorulması gereken en önemli sorulardan bir tanesidir. Gitar almadan önce tabiî ki bütçenin önemi büyüktür. Bütçe arttıkça daha kaliteli ve dünya çapında kalitesi ve tınısı kanıtlanmış gitarlar almak mümkündür. Bunun yanında gayet ekonomik bir bütçe ile de iyi gitarlar alabilmek mümkün. Burada en önemli şey araştırmak ve birebir gitarı denemektir. Bu en önemli şeydir. Gitarı görmeden denemeden kesinlikle almayın.

 

                Basitçe bir gitarın iyi olup olmadığını anlamak için birkaç yöntem mevcuttur. Birincisi kullanılan malzemenin kalitesidir. Gitarda kullanılan ağacın gitarın sesine ve tınısına etkisi büyüktür. İllaki şu ağaç olsun demek biraz yanlış olur, çünkü herkesin tını algısı farklıdır. Kimine çok güzel gelen bir tını diğerine göre farlılıklar gösterebilir. Dolayısıyla gitarın tınısına ve size verdiği tatminlik derecesine bakın. Bol bol gitar deneyin böylelikle tını hakkında da bir veritabanı oluşturmuş olursunuz kafanızda.  Ve size en uygun sesi muhakkak belirleyebileceksiniz.

 

                İkinci önemli kısım ise “entonasyon”  dur. Kısaca açıklamak gerekirse entonasyon, gitarda herhangi bir aralıkta basılan notanın üst ve alt oktavlarında da aynı sesi vermesi durumudur. Basitçe boş basılan mi telindeki sesin 12. Perdedeki sesle birebir uyumlu olması gerekir.  Naturel duyulmayan sesler, veya seslerdeki küçük kaymalar gitardaki entonasyon problemine işaret eder. Ve bu gitarlardan uzak durmak gerekir.  

 

                Bir diğer önemli etken ise tel yüksekliğidir. Çalım esnasında tel yüksekliği performansı direk etkileyen etmenlerdendir. Tel yüksekliğini tellerin gitar klavyesine olan uzaklığı olarak tanımlayabiliriz. İdeal yükseklik ne çok yüksek ne de çok yakın olmasıdır. Bunu şu şekilde kontrol edebilirsiniz. Sol elinizin işaret parmağıyla en alt telin 12.perdesine basın, sağ elinizin işret parmağı ile de gitarın en alt telinin 5.perdesinde tele bastırın. En fazla 1 veya 2 mm olması gerekir. Eğer daha fazla ise bu uygun bir yükseklik değildir. Zaten göz kararı da bir telin yüksek olup olmadığını anlayabilirsiniz. Çalımın rahat olması ve bir engel teşkil etmemesi gerekir.

 

                Sap kontrolü diğer bir etken. Bazı gitarlarda gerek üretim hatasından gerekse kalitesiz üretimden kaynaklı veya lojistik aşamasında aldığı bir darbeden kaynaklı sap atıklığı meydana gelebiliyor.  Gitarın en arkasından klavyeye yatay bir açıda bakın. Klavyenin düz bir hat izlemesi gerekir. Eğer klavyede dalgalanma veya eğiklik varsa o gitarın sap ayarı bozuk demektir.

 

12- Gitara başlarken ucuz bir gitar mı yoksa pahalı bir gitar mı almalıyım?

 

                Benim tavsiyem gitar alırken ileride de devam edeceğiniz bir gitar almanızdır. Birçok kişi bunun tersini söyler ve buna saygı duyarım. Gitara yeni başlarken etüt yaparken gitarın         yıpranma payından kaynaklı bu şekilde düşünceler mevcuttur. Ama bende şunu söylüyorum, etüt 1-2 sene yapılıp bırakılan bir şey değildir. Yani enstrumanını iyi icra eden bir müzisyen olmak istiyorsanız etüt hayatınızdan hiç eksik olmayacak. Dolayısıyla iyi bir gitar alıp onunla devam etmek, ona alışmak ve bütün huylarını bilmek en iyi yoldur bana göre.  

 

                Tabii bütçe de önemli bu durumda. Yetersiz bir bütçe varsa daha ucuz yollu bir enstruman da alabilirsiniz ama ilerde değiştirmek koşuluyla.

 

 

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Hepinize çalışmalarında başarılar dilerim.

 

16 Yorum
sena 02.07.2014 - 16:06:00

Ben gitara heni baslicam ama gitar hakkinda hic bir bilgim yok gitar alicam kaliteli olmasini istiyorum fiyati bnm icin sorun deil sizce hangi marka almaliyim tür olarakda bi bilgim yok hangi tur gitar daha kolay öğrenilir yardimci olurmusunuz???

Mert Karaca 07.07.2014 - 12:16:33

Açıklamalar gayet yerinde. Bilgili bir arkadaşımız zamanını ayırıp böyle bir konuya değindigi için teşekkürler

engin 12.10.2014 - 21:33:19

alacagım gitarın ebatı ne kadar olmalıdır yaşım 15

Beril 04.07.2015 - 13:17:53

Ben klasik gitar aldım ve kursuna başlayacağım ancak aslında akustik gitar çalmak istiyorum yazınızda bunun gerekli olmadığını söylemişsiniz peki uygularsak sorun olur mu ? Yani ben klasik gitarı öğrendikten sonra akustik gitara geçsem sorun yaşarmıyım ? Yazınız çok güzel teşekkürler..

Beril 04.07.2015 - 13:18:12

Ben klasik gitar aldım ve kursuna başlayacağım ancak aslında akustik gitar çalmak istiyorum yazınızda bunun gerekli olmadığını söylemişsiniz peki uygularsak sorun olur mu ? Yani ben klasik gitarı öğrendikten sonra akustik gitara geçsem sorun yaşarmıyım ? Yazınız çok güzel teşekkürler..

Admin 05.07.2015 - 12:20:04

Merhaba beril. Akustik gitara geçişinizde bir sıkıntı olmaz. Klasik gitarla alacağınız eğitimde öncelikle muhtemelen temel gitar notasyonu, temel akorlar ve ritin yapılarını öğreneceksiniz. Bu eğitim (temel gitar eğitimi) akustik gitara geçişte bir problem oluşturmaz. Ancak unutulmamalıdır ki klasik ve akystik gitar teknikleri birbirinden farklıdır. Zaten bu farlılığı ileriki aşamalarda göreceksiniz. Şimdiilik bir problem yok. Disiplindi çalışmayı unutmayalım, size başarılar diliyorum..

akorcetveli.com

Bnbg 14.09.2015 - 20:47:04

Sena benim gitarım yamaha nin gitarı ben 1500 liraya aldım gayet guzel yeni başladığım halde pahalı aldım çünkü yamaha gayet guzel bir marka

halis kaya 20.10.2015 - 12:49:09

Yeni başlayacaklar için tavsiye edeceğim gitar: http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-muzik-muzik-aletleri-manuel-raymond-klasik-gitar-plus-kilif-hediyeli-plus-ucretsiz-kargo-237647426/detay

Kendini geliştirdikten sonra daha üst seviyelere geçilebilir

Emrullah Turhan 19.11.2015 - 09:15:30

Merhabalar . Benim gitarda altyapım var ama soloyu geliştirmek istiyorum . Solo atabileceğim rahat ve kullanışlı bir gitar önerir misiniz ?

thewalkingdead 19.11.2015 - 15:59:19

Hangi tarzda bir gitarla solo aktivitenizi artırmak istediğinizi yazarsanız daha ayrıntılı bir bilgi verilebilir.

akorcetveli.com

kandemir 05.12.2016 - 00:52:38

Peki ya siz nasil baslamaya karar verdiniz..
Ne kadar urede ogrendiniz ?

ayna 14.02.2017 - 00:40:59

Gitar ögrenmeyi cok isterim. Tesekür ederim bu güzel paylasim icin.

http://www.ayna-modelleri.com

ayna 14.02.2017 - 00:41:03

Gitar ögrenmeyi cok isterim. Tesekür ederim bu güzel paylasim icin.

http://www.ayna-modelleri.com

ayna 14.02.2017 - 00:41:08

Gitar ögrenmeyi cok isterim. Tesekür ederim bu güzel paylasim icin.

http://www.ayna-modelleri.com

Seyfullah 25.04.2017 - 19:17:35

Beyler bu iş sadece hevesle başlar.Boş heves değil ama. ben gitarı elime aldığımda bundan 1 ay önceydi ve 3 gün azim edip çalışarak akor ve geçişlerini ritimlle birlikte tam olarak çalabiliyordum. Hırsınız olsun gerekirse gitarı dövün tellere vururken.

Kerem 08.05.2018 - 18:17:55

Ben 12 yaşındayım saz çalıyom şimdi bas gitara geçcem peki bu yaş için uygunmu bas gitar çalmak?

Diğer Güncel HaberlerTümünü Gör

Tuğba Özerk'ten Yeni Albüm

Çok yakında müzik marketlerdeki yerini alacak olan albümün tamamı Tuğba Özerk imzası taşıyor. Albümün prod&uum...


>> Devamını Oku
07.03.2016 2800

Emre Altuğ Çıta ile Sevenlerinin Karşısı...

"Çıta"da 3 şarkı, 2 versiyon olmak üzere toplamda 5 şarkı yer alıyor. Albümün adını taşıyan "Çıta"...


>> Devamını Oku
12.01.2016 2511

Mehmet Erdem "Hepsi Benim Yüzümden"

Alper Atakan prodüktörlüğünde Babajım ve Kaya stüdyolarında kaydedilen, mix çalışmaları Alp Çoksoyluer ve Al...


>> Devamını Oku
21.12.2015 3353

Birol Namoğlu'ndan ''Muhtemel Aşk''

2012 yılı ABD turnesine hazırlanan Gripin grubu, kendilerine eşlik edecek ön grup araştırması yaparken yolları Okan Şarlı (Bas – Vokal),...


>> Devamını Oku
18.12.2015 3145
Yorum Yap

E-mail adresiniz gösterilmeyecektir. Lütfen * alanlarını boş geçmeyiniz.
Adınız *
Mail Adresiniz *

Web Site

Yorumunuz *