<

MFÖ - Biyografi

27.10.2013 11301

Bugünkü MFÖ'nün temelleri 1966 yılında Mazhar Alanson ve Fuat Güner'in tanışmaları ile başladı. 1971 yılında ikili "Türkü Türkü Çağırırız" isimli albümünü yayınladı ve aynı yıl Özkan Uğur da gruba katıldı. 1970'li yılların ortalarında İpucu 5'lisi adıyla çıkardıkları "Heyecanlı Çok Heyecanlıyım" isimli parça ile Türkiye'de çekilmiş ilk video klip çalışmasına imza attılar.

 

MFÖ adıyla yola devam eden grup esas çıkışını 1984 yılında yayınladığı "Ele Güne Karşı" albümüyle gerçekleştirdi. Daha sonra sonra bu başarısını 1985 yılında "Peki Peki Anladık", 1986'da "Vak The Rock" ve 1987'de yayınlanan "No Problem" albümleriyle sürdüren grup 1989 yılında "Best Of MFÖ" albümünde en sevilen şarkılarını topladı. 1985 yılında Aşık Oldum (Diday Day) ve 1988 yılında Sufi şarkılarıyla Türkiye'yi Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil eden grup 90'lı yıllarda da popülerliğini korudu. 1990'da yayınladığı "Geldiler" albümüyle büyük satış rakamlarına ulaştı.

 

Özellikle "Ali Desidero", "Mecburen", "Anında Görüntü" gibi şarkılarıyla müzik listelerinde üst sıralarda yer aldı. 1992 yılında "Agannaga / Rüşvet" ve "Dönmem Yolumdan" isimli iki albüm birden yayınlayan MFÖ'nün elemanları 1995 yılında müzikseverlerle buluşturdukları "MVAB" albümünden sonra solo albüm çalışmalarına ağırlık verdiler, film, tiyatro, reklam ve televizyon dizilerinde yer aldılar. Fuat Güner ve Mazhar Alanson kendi solo albümlerini yayınlamalarına rağmen sahneye hiçbir zaman ayrı çıkmayı tercih etmediler ve bu albümlerdeki şarkıları da grupla birlikte seslendirdiler.

 

2003 yılında "Ele Güne Karşı" gibi sevilen hitlerinin yanı sıra "Uç Oldum", "Nerdeyiz" gibi pek bilinmeyen ve değerini bulmayan MFÖ şarkılarına da yeni düzenlemeleriyle yer verdikleri "Collection" albümüyle müzik marketlerdeki yerini alan grup en son 2006 yılında yeni şarkılardan oluşan "AGU" isimli albümüyle hayranlarıyla buluştu ve özellikle "Sarı Laleler" isimli şarkıyla büyük beğeni topladı. Aralık 2006'da en sevilen şarkılarının yer aldığı "Ele Güne Karşı Yapayalnız" isimli albümleri, 2007 yılının Şubat ayında ise "Vak The Rock" ve "Peki Peki Anladık" isimli albümleri tekrar piyasaya sürüldü. Uzun bir süredir yeni şarkı yayımlamayan MFÖ, "Ve MFÖ" isimli albümünü Ağustos 2011'de müzikseverlerin beğenisine sundu.