<

Candan Erçetin'den 20. Yıla Özel Albüm

27.11.2015 915 0

Candan Erçetin, geride bıraktığı her beş yıl için hazırladığı hatıra albümlerine (Candan Chante Hier Pour Aujourd'hui, Aman Doktor, Aranjman), 20. sanat yılı anısına, dinlemeyi ve söylemeyi çok sevdiği Türk Sanat Müziği ve türkü formunda eserlerden oluşan yeni bir albüm ekledi.

Candan Erçetin'in 20. sanat yılına özel hazırladığı Türk Sanat Müziği şarkılarından oluşan "Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun" albümü Pasaj Müzik etiketiyle 25 Kasım'da müzikseverlerin beğenisine sunuldu. 13 şarkının yer aldığı çalışmanın, geçtiğimiz aylarda dinleyici ile dijital platformda buluşan ilk şarkısı; sözleri Şahin Çandır'a bestesi Avni Anıl'a ait, düzenlemesi Göksun Çavdar tarafından yapılan "Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun" oldu.

Bu kayıtların gelecek kuşaklara kaynak teşkil etmesi ve değerli olan müziğin her daim hatırlanması ümidini taşıyan Erçetin'in yeni albümünde yer alan 12 şarkının düzenlemeleri Göksun Çavdar, "Unuttun Beni Zalim" şarkısının remiks versiyonu ise Alper Erinç'e ait.

6 ay süren stüdyo çalışmaları sonunda tamamlanan albümün kayıt ve mix'lerini Hasan Önder ve Alper Zengintaş, mastering'ini Alan Silverman yaptı. Bozkurt Bayer'in sanat yönetmenliğinde hazırlanan albümün fotoğraflarını Muhsin Akgün çekti.

Arşiv niteliğindeki albümle geçmiş müzik tarihimizi yeni jenerasyona sunarken "Bu albüm, 20 yıldır şarkılarımı dinlemekten hiç vazgeçmeyen ve bu duyguyla beni yüreklendiren, kıymet verdiğim herkes için...” diyen Candan Erçetin, dinlemekten vazgeçemediğimiz "Silemezler Gönlümden", Avuçlarımda Hala Sıcaklığın Var", "Ben Gamlı Hazan", "Ölürsem Yazıktır", "Ne Senin Aşkına Muhtaç", "Rüzgar Kırdı Dalımı", Unuttun Beni Zalim", "İçin İçin Yanıyor", "Karam", "Erkilet Güzeli", "Bilal Oğlan", "Vardar Ovası" gibi klasikleşmiş 13 şarkıyı yeniden yorumladı.

Bundan önceki hatıra albümlerinde eski şarkıları ve türküleri çağımıza taşıyan yepyeni düzenlemeleri tercih eden Erçetin bu kez Türk Sanat Müziği şarkılarını, anılarına ve aslına sadık kalan düzenlemeler üzerine yorumladı. Tüm şarkılar Turgay Özüfler, Göksun Çavdar, Fatih Ahıskalı, Cengiz Ercümer gibi birçok değerli müzisyen tarafından canlı kayıt edildi.

Her şarkıya bir anı

Albüm kartonetinde her şarkının yanına düştüğü notlarda o şarkıya ait anılarını anlatarak hem Türk Sanat Müziği ile olan uzun ve köklü bağını dile getiriyor hem de hayatının pek bilinmeyen kapılarını aralıyor. Bu sayede dinleyiciyi de kendi geçmişine yolculuk yapmaya teşvik ediyor.

Ustalara Saygı Niteliğinde Bir Albüm

Klasik albümler arasına girmeye şimdiden aday olan albümde; Yusuf Nalkesen, Arif Sami Toker, Selahaddin Erköse, Şekip Ayhan Özışık, Avni Anıl gibi bir döneme damga usta söz yazarı ve besteciler yer alıyor.

Türküler Olmadan Olmaz

Bugüne kadar yayınladığı albümlerin repertuarlarında da türkülere yer veren Candan Erçetin, "Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun" çalışmasında "Karam", "Erkilet Güzeli", "Bilal Oğlan", "Vardar Ovası" türküleriyle bu geleneği bozmadı.

Müzik eğitimi opera üzerine olan şarkıcı, sahneye çıktığı ilk günden beri, farklı müzik türlerinde farklı gırtlak teknikleri üzerine çalışmakta ısrar ediyor. Bugüne kadar Fransızca, Yunanca ve Türkçe gibi birbirine hiç benzemeyen fonetikleri kullanarak başarılı albümler yapan Candan Erçetin "Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun" ile şarkıcılığında sevilen üslubunu koruyor ancak bilinen Türkçe yorumculuğunun bir ötesine geçerek bu coğrafyanın en güçlü ses icracılarından biri olma yolunda sağlam bir adım daha atıyor.

Henüz yorum yapılmamış
Diğer Güncel HaberlerTümünü Gör

Tuğba Özerk'ten Yeni Albüm

Çok yakında müzik marketlerdeki yerini alacak olan albümün tamamı Tuğba Özerk imzası taşıyor. Albümün prod&uum...


>> Devamını Oku
07.03.2016 2387

Emre Altuğ Çıta ile Sevenlerinin Karşısı...

"Çıta"da 3 şarkı, 2 versiyon olmak üzere toplamda 5 şarkı yer alıyor. Albümün adını taşıyan "Çıta"...


>> Devamını Oku
12.01.2016 2139

Mehmet Erdem "Hepsi Benim Yüzümden"

Alper Atakan prodüktörlüğünde Babajım ve Kaya stüdyolarında kaydedilen, mix çalışmaları Alp Çoksoyluer ve Al...


>> Devamını Oku
21.12.2015 3013

Birol Namoğlu'ndan ''Muhtemel Aşk''

2012 yılı ABD turnesine hazırlanan Gripin grubu, kendilerine eşlik edecek ön grup araştırması yaparken yolları Okan Şarlı (Bas – Vokal),...


>> Devamını Oku
18.12.2015 2822
Yorum Yap

E-mail adresiniz gösterilmeyecektir. Lütfen * alanlarını boş geçmeyiniz.
Adınız *
Mail Adresiniz *

Web Site

Yorumunuz *